آشنایی با منطقه کارتال

کارتال  KARTAL یکی از مناطق آسیایی استانبوله که کنار دریای مرمره قرار داره و یکی از مهمترین مناطق تجاری شرق این شهره . جمعیت این منطقه حدود ۵۰۰هزار نفره که اکثرا از خانواده های ترک تشکیل شده . این منطقه به نسبت مرکزشهر و حتی همسایه هاش مال تپه و پندیک ، آرامش بیشتری داره و جای بسیار مناسبیه برای کسانی که هیاهوی شهر رو نمیپسندند . ساحل کارتال بیش از ۸ کیلومتره  و از لحاظ جغرافیایی ، همسایه بیوک آدا به حساب میاد و از اونجا به راحتی میشه جزیره رو دید .

کارتال گرچه یکی از قدیمیترین مناطق استانبوله ، اما چند سالی هست که ساخت و سازهای مدرن در کنار خانه های قدیمی ، چهره این منطقه رو عوض کرده . پروژه های ساختمانی بسیاری در کارتال در حال احداث هستند که هر کدام به نوعی ویژگیهای خاص و منحصر به فردی داشته و در مدرن سازی این منطقه تاثیر زیادی دارند . این ساخت و سازها باعث ایجاد مراکز خرید جدید و امکانات رفاهی بهتر مثل متروهم شده اند و کارتال را به یکی از برترین مناطق استانبول برای سرمایه گذاری تبدیل کرده اند . به عنوان مثال به پروژه عظیم کارتال مارینا در جواربسفرمیشه اشاره کرد که یکی از لوکس ترین مجتمعهای مسکونی – تجاریه که استقبال زیادی از خرید واحدهای اون شده . در مجموع نرخ رشد قیمت مسکن نسبت به سال قبل در این منطقه حدود ۲۵ درصد بوده که با توجه به کنترل نرخ تورم در ترکیه ، نرخ چشمگیری به حساب میاد . یکی از محاسن منطقه کارتال اینه که میتونید بین منظره جنگل و دریا برای منزلتون انتخاب داشته باشید  . پارک ساحلی دراگوس Dragos و همچنین جنگل زیبای آیدوس Aydos، نمونه برازنده ای ازطبیعت زیبای این محدوده از شهر استانبول هستند . محله های آتالار Atalar و اوعورمومجوUğur Mumcu از بهترین  قسمتهای کارتال هستند که دارای مجتمعهای شیک و مدرن با امکانات رفاهی ممتاز بوده و کیفیت زندگی در اونها بالاست . متوسط قیمت یک آپارتمان دوخوابه نوساز درمجتمعی در کُردُن بویوKordon boyu در آتالار ، حدود ۵۵۰ تا ۶۰۰ هزار لیره و برای اجاره آپارتمان دو خوابه ای که منظره دریا رو هم داشته باشه باید لااقل ۴ هزار لیر پرداخت کنید .

بیمارستانهای مجهز ، مدارس بزرگ  ، پارک ساحلی ، مجتمعهای خرید و دسترسی آسان به دیگر مناطق شهر ازجمله نقاط قوت کارتال هستند . تنها شعبه آسیایی فروشگاه معروف ایکیا هم در مرکز خرید بزرگ  آناتولیوم در همین منطقه قرار داره . هتلهای شیک و مراکز تجاری جدید هم از دیگر امکانات این منطقه هستند . تیمهای ورزشی این منطقه که معمولا از دانش آموزان تشکیل شده ، همیشه در صدر لیست بهترینهای استانبول هستند و همین نشوندهنده امکانات ورزشی این منطقه  و مدارسش هست . هوای کارتال به دلیل وزش باد ساحلی و وجود جنگل ، به نسبت مرکز شهر کمتر شرجیه وحتی با وجود حضور کارخانجات صنعتی در قسمتی از این منطقه ، آلودگی هوا وجود نداره . بطور کلی ، کارتال منطقه ای آرام و مدرن با امکانات بسیار مناسب رفاهی و دسترسی خوبه که آینده ای بسیار درخشان داره .

راههای دسترسی به منطقه کارتال هم چه با ماشین شخصی و چه وسایل عمومی بسیار راحته . سه ایستگاه Atalar .Başak .Kartal در متروی خط مارمارای و چهار ایستگاه Hastane و Soğanlık . Kartal . Yakacık  در متروی خط M4 شمال و جنوب این منطقه را قابل دسترسی کرده ند .اتوبان D100 هم از مرکز این منطقه میگذره