تمام آنچه باید در مورد تومر بدانید

یکی از راههای دریافت اقامت ترکیه به صورت تحصیلی، ثبت نام در کلاسهای آموزش زبان ترکی استانبولی در موسسات معتبر و مورد تایید وزارت آموزش ترکیه است. به این دوره ها که منجر به دریافت مدرک معتبر زبان ترکی استانبولی میشن به اصلاح تومر میگن حالا برای اینکه بدونیم تومر چیه و  تفاوتش با سایر دوره ها رو بدونیم و بفهمیم به چه کاری می آیند پست امروز ما رو دنبال کنید.

تومر مخفف Türkçe Öğretim Merkezi و به معنای مرکز آموزش زبان ترکی است. این مرکز که جزو اولین مراکز معتبر در این زمینه است در سال ۱۹۸۴ از سوی دانشگاه آنکارا طراحی و پایه گذاری شده است. دلیل استفاده مداوم از اصلاح تومر برای یادگیری زبان ترکی استانبولی و یا گرفتن مدرکش هم همینه که از قدیم الایام معتبرترین مرکز برای این کار همین جا بوده و به این ترتیب این اصلاح برای تمام دوره ها و برای تمام مدارک زبان ترکی اینطور جا افتاده. مثل ریکا که اولین برند مایع شوینده ظروف بوده و ما الان به تمام مایعات ظرفشویی فارغ از مارکشون ریکا  میگیم. 😊

دوره های آمادگی برای آزمون تومر هم که از طرف شعبات تومر در سراسر ترکیه برگزار میشه یکی از  معتبرترین دوره ها و آزمون تومر هم یکی از معتبرترین آزمون های زبان ترکی استانبولی محسوب میشه. داشتن این مدرک و یا مدارک دیگری که از طرف دانشگاه ها و یا موسسات مورد تایید وزرات آموزش ترکیه برگزار میشن پیش نیاز ورود به دانشگاههای ترک زبان ترکیه است.

حالا که با مفهوم تومر آشناشدیم بهتره به نحوه برگزاری دوره ها و آزمون ها در شعب این موسسه بپردازیم.

کلاسهای آمادگی تومر در ۶ سطح برگزار میشوند. A1/A2 سطح مبتدی ، B1/B2 سطح متوسط و C1/C2 سطح پیشرفته هستند. متقاضیان شرکت کننده در کلاس‌های تومر در سطح A1 توانایی عمومی ارتباط و رویارویی با سوال و جواب ساده، در سطح A2 از دانش اولیه زبان و توانایی مکالمه در مورد مباحث ساده و قابل پیش‌بینی برخوردار می‌گردنددانشجویان با گذراندن کلاسهای سطوح B1 و B2 آزمون تومر به ترتیب از دانش متوسط زبان ترکی برای رویارویی با شرایط روزمره و دانش مناسب برای توصیف موضوعات مختلف برخوردار شده و در نهایت با گذراندن سطح C1 و دریافت دیپلم تومر، از دانش زبان ترکی برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی و توانایی ورود به بازار کار کشور ترکیه و همچنین تعامل با همکاران و کارفرمایان برخوردار خواهند شد. در پایان هر یک از سطوح زبان ترکی آزمون تومر، دانشجویان از طریق سنجش عملکرد و یا گذراندن یک آزمون نهایی که شامل چهار مهارت اصلی درک مطلب شنیداری، درک مطلب خواندن، گفتاری و نوشتاری و مهارت جانبی گرامر می‌شود، ارزیابی می‌شوند.

هرکدام از مهارتها دارای حداقل و حداکثر نمره هستند. برای مهارتهای شنیداری یا درک مطلب، خواندن و نوشتن هرکدام حداقل ۱۵ و حداکثر ۲۵ ، مکالمه حداقل ۹ و حداکثر ۱۵ ، توضیح شفاهی حداقل ۶ و حداکثر ۱۰ نمره منظور شده است.

در پایان هر سطح به زبان آموز مدرک اتمام همان سطح داده میشود .

مدارک نهایی آزمون تومر به دو مدرک سرتیفیکا SERTIFIKA و دیپلما  DİPLOMA تقسیم میشوند .

مدرک سرتیفیکا ، همان مدرکی است که در پایان هر سطح بعد از گذراندن دوره داده میشود و اعتیار آن ۲ سال است .

اما مدرک دیپلما در واقع مدرک نهایی زبان ترکی استانبولی است که محدودیت زمانی ندارد و برای تحصیل در دانشگاهها الزامی و برای کارو استخدام امتیاز بزرگی است. بنابر اطلاعات وبسایت تومر، افراد شرکت کننده در آزمون تومر در صورت گرفتن نمره زیر ۵۰ امکان دریافت مدرک تومر را نخواهند داشت و برای سایر نمرات آزمون تومر نیز مدارکی با سطوح مختلف صادر می‌شود که به شرح زیر است:

۵۰ تا ۵۹ ، A2 SERTIFIKA

۶۰ تا ۷۰ ،  B2 SERTIFIKA

۷۰ تا ۱۰۰ ، C2 DIPLOMA

برای دانشجویان بسته به رشته دانشگاهی، ممکن است مدرک C2 و یا B2  مورد نیاز باشد. طبق اطلاعاتی که در تماس با مرکز زبان دانشگاه آنکارا دریافت کردیم آزمون زبان سه روز در هفته در این دانشگاه و اکثر شعبه های تومر در سراسر ترکیه برگزار میشود و هزینه شرکت در آزمون های سطور A1 تا B2 275 لیر و آزمون سطح C1 330 می باشد.

دانشگاه آنکارا مجری مستقیم برگزاری آزمون تومر و سایر کارهای مرتبط به آن مانند ثبت‌نام، ارائه نتایج آزمون و مدارک تومر است. لازم به ذکر است که مرکز تومر دارای شعباتی در سایر نقاط این کشور شامل آلانیا، آنتالیا، ازمیر، استانبول (کادیکوی، تکسیم) و بورسا نیز هست.

لازم به ذکر است که تحصیل برای دریافت مدرک تومر در طولانی ترین مدت باید قبل از ۱ سال به اتمام برسد. کلاسها هر روز از ۸٫۳۰ صبح تا ۸ شب برگزار شده و به دوصورت فشرده و عادی قابل انتخاب هستند. شهریه پرداختی این کلاسها برحسب تعداد ساعات کلاس در روز برای هر ترم از حدود ۷۵۰ تا ۳۶۰۰ لیر متفاوت و هزینه کلی کلاسهای تومر بین ۱۴ هزار تا ۲۰ هزار لیر در نوسان است.

در انتها باز هم یاداوری میکنیم که علاوه بر شعبات دانشگاه آنکارا، دانشگاههای دیگر و حتی بعضی از موسسات معتبر نیز اقدام به برگزاری دوره های آموزش زبان ترکی میکنند که از طریق اونها هم میتوان زبان ترکی رو در سطوح  A1تا  C2 و یا C+ و به نحو احسن آموزش دید و هم مدرک معتبر برای ارائه به دانشگاه ها دریافت کرد و در عین حال برای به اخذ اقامت کوتاه مدت ترکیه (تا یکسال) اقدام کرد.