ثبت شرکت در ترکیه به زبان ساده

برای اخذ اقامت ترکیه ، لازمه که یک دلیل موجه برای موندن در این کشور ارائه بدین . اخذ مجوز کار از طریق ثبت شرکت یکی از این راههاست که حتی در شرایطی میتونه تبدیل به اخذ شهروندی بشه .

در مورد ثبت شرکت موارد قانونی و تبصره و اصول زیاد میشه گفت ، به خصوص که ما در ماهنامه ترکیه پرتال در هر شماره به این موارد به صورت جزئی و دقیق میپردازیم ، اما توی این پست میخوایم به زبان ساده براتون از ثبت شرکت بگیم .

اول اینکه خارجیها برای راه اندازی هرکاری توی ترکیه نیاز به ثبت شرکت دارند . حتی اگر یک گلفروشی کوچک باشه . بنابراین پایه اولیه هر کسب و کاری ثبت شرکته . سه نوع ثبت شرکت در ترکیه وجود داره : شرکت شاحیص یا شخصی ؛ لیمیتد یا مسئولیت محدود و آنونیم یا سهامی خاص.

خارجیها بیشتر از نوع دوم استقبال میکنند .چون در شرکت شاحیص برای اخذ مجوز کار ،شما باید یکجا کل سرمایه شرکت رو در حسابتون داشته باشید بنابراین ، این شرکت بیشتر به درد شهروندان ترک میخوره . اما در لیمیتد ، در ابتدای کار میتونید یکچهارم سرمایه رو در حساب بانکی شرکت نشون بدید و به مرور بقیه سرمایه رو به مرور تامین کنید . بنابراین فرصت بهتریه .البته برای اخذ اقامت کاری ، سرمایه شرکتتون باید لااقل ۱۰۰ هزارلیر باشه . سومین مدل هم برای کمپانیهای خیلی بزرگه که زمینه کاریشون موضوعات خاصه ، مثل بانکداری ، صرافی یا شرکتهای توریستی بزرگ . لازمه بدونین که الان نسبت به دادوستد با ایران حساسیت وجود داره و بنابراین بهتره که برای ثبت شرکت ، هر ارتباطی با ایران ذکر نشه .

اگر بخواهیم خیلی سرراست و به زبان ساده بگیم ، ثبت شرکت ، شخص یا اشخاص حقیقی رو تبدیل به اشخاص حقوقی میکنه . یعنی از امکانات یک نهاد حقوقی میتونین استفاده کنین . چند نفر شریک هم میتونن با هم برای ثبت شرکت با سرمایه گفته شده  اقدام کنن و تکنفره هم قابل ثبته. نیازی هم به شریک ترک ندارید اما حتما نیاز به یک آدرس ثابت دارید .

بعد باید یک عنوان تجاری برای شرکت داشته باشید . یعنی مثلا مشاوره و بازرگانی یا ساختمانی یا توریستی . این شرکت طی یکهفته الی ۱۰ روز به ثبت میرسه و شما مالک یک شرکت شناخته میشید .هزینه ثبت شرکت هم حدود ۵ تا ۶ هزار لیره و موضوعات متفاوت میتونه موضوع ثبت شرکت شما باشه ، یعنی حتما لازم نیست توی یک زمینه باشند . اما نکته ای که خیلی مهمه بدونین اینه که شما تا اینجا موسس و مالک شرکت هستید اما اگر بخواهید قانونی و رسمی به فعالیت بپردازید ، باید اجازه کار دریافت کنین . اونموقع است که میتونین از این طریق بعد از ۵ سال برای شهروندی اقدام کنین . گرفتن اجازه کار هم با استخدام و پرداخت حقوق و بیمه لااقل ۵ شهروند ترک امکانپذیره . به علاوه که تمام شرکتها ، باید یک حسابدار ترک داشته باشن .داشتن کارمند ترک برای سابقه شرکت و بعدا دریافت شهروندی امتیاز بزرگیه . هرچقدر این حسابدار و مالی مشاور با تجربه و کاردان باشه بیشتر به نفع شرکت شماست .

یک اصل مهم در ثبت شرکت اینه که در ترکیه صرف ثبت شرکت مهم نیست ، بلکه نگهداشتن شرکت اهمیت داره . یعنی راه اندازی و ثبت یک شرکت در ترکیه بسیار آسون و حتی کم هزینه ست . اما نگهداری و فعال بودن و پرداختهای بعدی شرکته که مهم و پر دغدغه ست . حتی در صورتی که شما هیچ فاکتوری نداشته باشید ، خرج پایه یک شرکت لااقل ۷۰۰ – ۸۰۰ لیر (غیر از اجاره) در ماه خواهد بود . بنابراین قبل از ثبت شرکت به نحوه فعالیت و به خصوص چگونگی دریافت اجازه کار به خوبی فکر کنید ، به خصوص که در ترکیه ابطال یک شرکت ثبت شده به راحتی انجام نمیشه و علاوه بر هزینه زیاد ، نیاز به صرف وقت و ارائه مدارک مستند مبنی بر علت برچیدن شرکت داره .

با توجه به مواردی که گفته شد اگر واقعا تمایل به راه اندازی تجارت خودتون در ترکیه دارید ، ثبت شرکت میتونه مفید باشه ،به شرط اینکه توجیه اقتصادی داشته باشه و قبلا به تمام جوانب کار خوب فکر کرده باشین . در این حالته که گرفتن اقامت از طریق ثبت شرکت و چالیشما ایزنی اقدام کنید .